Türkiye Barolar Birliği Av. Eralp Özgen Bilgi Belge Merkezi 1 Nisan 2010 yılında kurulmaya başlanmış, 1 Eylül 2011 tarihinde okuyuculara hizmet vermeye başlamıştır. 120m² kullanım alanı içinde 20.000 basılı yayını alacak raf kapasitesi ile kurulmuştur. Kitapların 2. kopyaları, eski tarihli kitaplar ve süreli yayınların tüm sayıları arşivde kütüphane için ayrılan kompakt dolaplarda yer almaktadır.

Temel konusu hukuk bilimi olan kütüphanemizin koleksiyonunda kriminoloji, siyaset bilimi ve tarihi, adli tıp, insan hakları, demokrasi,  ekonomi, uluslararası ilişkiler, güvenlik politikaları, sosyoloji, kamu yönetimi, tarih, eğitim, din, felsefe, psikoloji vs. ilgili disiplinlere ait bilgi kaynakları bulunmaktadır. Ayrıca, hukukçu yazarların roman, şiir, deneme ve anı türündeki edebi eserleri de koleksiyonumuzda yer almaktadır.

Amacımız; Uluslararası  standartlarda, gelişmiş teknolojileri kullanarak çağdaş ve güncel bir yapılanma ile hukuk camiasının özellikle mesleki konulardaki bilgi gereksinimlerini karşılamaktır.

Hedefimiz; Bilgi gereksinimlerini en üst düzeyde karşılayan uluslararası ölçekte bir merkez olmaktır.

Okuyucularımız; Türkiye Barolar Birliği çalışanları, avukatlar, hakimler, savcılar, öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşmaktadır. Ayrıca, kütüphane tüm dış kullanıcılara da açıktır.

Koleksiyonumuzda ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca basılı kitapların yanısıra dergiler, tezler, DVD-VCD'ler bulunmaktadır. Ayrıca, Kazancı Mevzuat ve İçtihat,  Legal Online Veritabanı ve HiperKitap aboneliğimiz bulunmaktadır.

Bilgi kaynaklarının organizasyonu için  KOHA otomasyon programı,  Dewey Onlu Sınıflama Sistemi (Dewey Decimal Classification )Sınıflama Sistemi ve LC Konu Başlıkları kullanılmaktadır. Kaynaklar, açık raf sisteminde hizmete sunulmaktadır.